Komornik (Gdańsk) – co warto wiedzieć?

Nieuregulowane długi, których spłaty nie da się wyegzekwować polubownie, prowadzą bardzo często do wszczęcia egzekucji sądowej. W sytuacji wydania przez sąd tytułu egzekucyjnego z klauzulą wykonalności wszczyna się postępowanie komornicze. Jakie działania może podjąć komornik? Jakie są obowiązki zawodowe takiej osoby? Co warto wiedzieć o komornikach sądowych? Odpowiadamy poniżej!

  1. Komornik sądowy – kim jest komornik? Jakie są jego obowiązki?
  2. Wybór komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ. Jak działa komornik (Gdańsk)?

Kancelaria komornicza do każdej sprawy podchodzi się indywidualnie.

Komornik sądowy – kim jest komornik? Jakie są jego obowiązki?

Wybranie komornika oprócz ograniczenia terytorialnego, ma także ograniczenie przedmiotowe. Wierzyciel ma prawo wyboru komornika na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, na którym znajduje się siedziba. Komornik może prowadzić wszelkie sprawy poza obszarem swojej właściwości, z wyjątkiem spraw o:

  • egzekucję z nieruchomości;
  • wydanie nieruchomości;
  • wprowadzenie w posiadanie nieruchomości;
  • opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób albo rzeczy, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuję się odpowiednio.

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym. Jego postępowanie powinno być zgodne z prawem. W ramach podejmowanych czynności ma on obowiązek kierowania się zasadami zawodowej etyki. Jest też zobowiązany do nieujawniania informacji, które są związane ze sprawami, którymi w danym momencie się zajmuje. Uprawnienia przysługujące komornikowi to między innymi legitymowanie osoby w celu potwierdzenia tożsamości. W ramach realizacji egzekucji komornik może zająć np. część dochodów z tytułu renty lub emerytury, część wynagrodzenia za pracę albo innych tytułów.

Komornik sądowy wykonuje sądowe oraz inne tytuły wykonawcze w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne, zabezpiecza roszczenia pieniężne, zajmuje się poszukiwaniem majątku dłużnika, sporządza spisy i zabezpiecza spadki. Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych dokonywane jest przez komornika przez zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego.

komornik gdańsk
komornik Gdańsk

Wybór komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ. Jak działa komornik (Gdańsk)?

Kancelaria komornicza nr XII w Gdańsku (sprawdź tutaj: https://komornikgdanskpolnoc.pl/) do każdej sprawy podchodzi indywidualnie. Komornik prowadzi sprawy na obszarze właściwości Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku, a także ma możliwość przyjmowania spraw z wyboru wierzyciela na obszarze Apelacji Gdańskiej. Pamiętaj, aby komornik mógł prowadzić sprawę poza obszarem swojej właściwości, wierzyciel wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji zobowiązany jest złożyć stosowne oświadczenie o wyborze tutejszego komornika.

 

komornik gdańsk północ
komornik Gdańsk północ

Komornik sądowy to termin, który zna zdecydowana większość osób, zazwyczaj budzi jednak negatywne skojarzenia. Najczęściej zła sława jest zupełnie niezasłużona. Warto pamiętać, że komornik jest gwarantem wykonania wyroku – to dzięki niemu decyzja sądu może być wcielona w życie, a wierzyciel może odzyskać należność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw ocenę