Rozpad małżeństwa to bez wątpienia jedna z trudniejszych sytuacji z jaką mogą spotkać się małżonkowie. To wydarzenie ciężkie przede wszystkim pod względem emocjonalnym. Koniec pewnego rozdziału w życiu wymusza kolejne zmiany, dlatego też jeden z małżonków bądź obydwoje podejmują decyzję o rozwodzie.
Rozwód oprócz tego, ze jest bolesnym wydarzeniem może być także procesem długotrwałym ze względu na rozpad rodziny i kwestie majątkowe. Aby jak najlepiej przejść przez proces cywilny warto się do niego odpowiednio przygotować – nie tylko psychicznie, ale także merytorycznie. To przede wszystkim pozwoli uniknąć zbędnego stresu. Od czego zacząć?
Podczas rozwodu cywilnego należy wykazać, że nastąpił trwały (nie ma możliwości powrotu do siebie małżonków) i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego (ustanie więzi uczuciowej, gospodarczej oraz fizycznej). Warto mieć na uwadze wszystkie okoliczności z życia małżeńskiego – pomocne może okazać się ich spisanie – bowiem posłużą do tego, aby odpowiednio uzasadnić pozew rozwodowy.
Zanim przejdziemy do redagowania pozwu rozwodowego należy zastanowić się, czy chcemy wnosić o rozwód bez orzekania o winie czy z wykazywaniem winy jednego z małżonków. Pierwsza opcja jest na pewno szybsza i w zasadzie łatwiejsza (większość spraw bez orzekania o winie zamyka się podczas jednej rozprawy). Należy mieć jednak na uwadze, że rozwód bez orzekania o winie jest możliwy tylko wtedy, jeżeli obydwie strony wyrażą na to zgodę. Tak samo wygląda sprawa dotycząca dzieci – opieki, alimentów i ich miejsca zamieszkania. Sąd jest w stanie rozstrzygnąć tę kwestię tylko w momencie, gdy małżonkowie mają zgodne
i wzajemne ustalenia.
Przygotowanie się do rozwodu z orzekaniem winy jednego z małżonków jest na pewno bardziej czasochłonne (jak i sam proces, który może trwać nawet dwa lata). W tym przypadku strona musi zebrać twarde dowody na potwierdzenie winy współmałżonka. To na powodzie spoczywa obowiązek udowodnienia wysnuwanych twierdzeń, a więc jeżeli chcesz wykazać, że współmałżonek Cię zdradzał – pokaż w sądzie niezbite dowody potwierdzające jego niewierność. Rozwód z orzekaniem o winie niesie za sobą konsekwencje – małżonek winny za rozpad małżeństwa ma obowiązek płacenia alimentów na drugiego małżonka. Warto mieć na uwadze, aby kolokwialnie mówiąc nie znaleźć się w tarapatach.
Jakie dowody mogą okazać się pomocne przy wykazywaniu winy jednego z małżonków? Tak naprawdę wszystkie, które potwierdzą, że to przez tego współmałżonka ustała wieź uczuciowa, gospodarcza oraz fizyczna. Mogą to być kopie wiadomości SMS, e – mail, nagrania audio,
nagrania video, kopie prywatnych wiadomości na komunikatorach internetowych, dokumentacja medyczna, wyciągi z konta bankowego, bilingi telefoniczne czy w końcu zeznania świadków (rodziny, przyjaciół, znajomych, sąsiadów). Coraz częściej także strony decyduje się na skorzystanie z usług prywatnego detektywa. Wywiad detektywistyczny jest kolejnym dowodem w sprawie, a detektyw może być cennym świadkiem podczas procesu.
Wszystkie dowody, o których powyżej należy zgromadzić jeszcze przed rozpoczęciem rozwodu cywilnego.
Obligatoryjnie do pozwu rozwodowego należy dołączyć:
- akt małżeństwa:
- akt urodzenia wspólnych nieletnich dzieci.
Te dokumenty także należy przygotować odpowiednio wcześniej.
Ostatnią kwestią, nad którą warto się zastanowić jest skorzystanie z pomocy prawnika. Czy warto? Na pewno pomoc specjalisty jest w stanie przynieść nam wiele korzyści. O ile łatwiejsze sprawy rozwodowe można załatwiać bez jego udziału, tak już podczas rozwodu z orzekaniem o winie polecam skorzystać z usług adwokata, który poprowadzi nas przez cały proces.