Czy frankowicze będą płacić wynagrodzenie za korzystanie z kapitału?
Zostaw ocenę

Rozwiązanie sprawy o kredyt we frankach to marzenie wielu. W ostatnich latach da się zauważyć, że coraz więcej frankowiczów wygrywa z bankami w sądach, ale niestety pojawił się również nowy trend, czyli pozywanie kredytobiorców za korzystanie z kapitału. Jest to temat burzliwy, z którego jasno wynika pytanie o to, czy frankowicze będą płacić wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Poniżej pochylamy się więc nad tą zawiłą kwestią.

 

Czym jest wynagrodzenie za korzystanie z kapitału?

Mówiąc najprościej, wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, jest to roszczenie banków wobec frankowiczów, najczęściej tych, którzy udowodnili przed sądem nieważność zawartej umowy kredytowej. Jeśli obawiasz się potencjalnych konsekwencji podejmowania działań przeciwko bankowi, wynagrodzenie za korzystanie z kapitału omów z prawnikiem z kancelariakredytobiorcy.pl, dzięki czemu lepiej zrozumiesz swoją indywidualną sytuację.

 

Roszczenie to budzi wiele emocji, ponieważ można je rozumieć, jako próbę podkreślenia, że to banki jednak mają rację w sporach frankowych. Tłumacząc kwestię wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w sposób najmniej skomplikowany, ma to być wynagrodzenie dla banku za to, iż kredytobiorca mógł korzystać z udostępnionych środków finansowych. Stanowisko banków opiera się tu przede wszystkim na fakcie, że po uznaniu kredytu frankowego za nieważny i uregulowaniu wszelkich należności, frankowicze zdaniem niektórych banków bezpodstawnie korzystali z udzielonych środków finansowych. Można to również rozumieć, jako bezpodstawna chwilowa poprawa sytuacji materialnej, za którą niektóre banki życzą sobie wynagrodzenia.

 

Czy frankowicze będą płacić wynagrodzenie za korzystanie z kapitału?

To czy frankowicze będą płacić wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nie jest do końca jasne na pierwszy rzut oka. Aby rozstrzygnąć tę kwestię, musiała ona zostać skierowana do TSUE, gdzie frankowicze szukali ostatecznego rozstrzygnięcia. Było to konieczne, ponieważ reakcji banków na wyroki wydawane przez polskie sądy było całkiem sporo. Ostateczna decyzja w sprawie frankowiczów należała będzie więc do TSUE, ale analizując pytania zadawane przez samych sędziów oraz opinie rzecznika, można wyciągnąć dość satysfakcjonujące wnioski dla konsumentów odnoście do tego, czy frankowicze będą płacić wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

 

 

Jakie postanowienia związane są z wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału?

Najważniejszymi postanowieniami dla frankowiczów, jeśli chodzi o wyrok TSUE, jest opinia rzecznika generalnego, z której można wyciągnąć dwa wnioski. Ze stanowiska rzecznika generalnego można odczytać, że unieważniając umowę, tylko i wyłącznie kredytobiorcy mają prawo do jakichkolwiek dodatkowych świadczeń. Istotne jest również stwierdzenie członka TSUE, że banki mogą domagać się wyłącznie zwrotu raz udostępnionego kapitału.

 

Zastanawiając się więc, czy frankowicze będą płacić wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, najlepsze co można zrobić, to śledzić najnowsze doniesienia z TSUE oraz skonsultować swoją indywidualną sytuację ze specjalistą od kredytów frankowych.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Brak ocen dotąd. Bądź pierwszy(-a) i podziel się swoją recenzją!
Loading...