Drugi ślub kościelny – kiedy jest możliwy?

Życie potrafi pisać różne scenariusze. Zdarza się, że szczęśliwy małżonkowie po pewnym czasie pragną ułożyć sobie życie w inny sposób. Niekiedy chcieliby zawrzeć związek małżeński z innym partnerem. Czy w przypadku ślubu kościelnego jest to realne? W jakich sytuacjach można bez przeszkód zawrzeć drugi związek małżeński? Jakie istnieją w tej kwestii ograniczenia? Czym jest klauzula zakazująca zawarcia małżeństwa kościelnego? O tym napiszemy poniżej.

 

Unieważnienie małżeństwa a kolejne związki

Uzyskanie unieważnienia małżeństwa w Kościele katolickim oznacza, że sąd kościelny uznaje nieważność konkretnego związku. Oznacza to zatem, że dany sakrament nigdy nie zaistniał, a małżeństwo od samego początku było nieważne. W praktyce oznacza to zatem, że „małżonkowie” mogą bez przeszkód zawrzeć sakramentalne związki małżeńskie jako osoby stanu wolnego.

Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Może bowiem dojść do nałożenia klauzuli zakazującej zawarcie małżeństwa, co wynika z udowodnionych przyczyn ogłoszenia nieważności poprzedniego związku. Stanowi to pewne ograniczenie dla osób, które chciałyby zawrzeć nowe małżeństwo.

Klauzula zakazująca zawarcia małżeństwa – kiedy może zostać nałożona?

Nawet jeśli w danym przypadku doszło do pozytywnego rozpatrzenia sprawy i uznania nieważności poprzedniego związku sakramentalnego, może wystąpić sytuacja, gdy nie będzie można zawrzeć kolejnego małżeństwa. Reguluje to klauzula zakazująca zawarcie małżeństwa. Pojawia się ona wtedy, gdy podczas procedury unieważniającej udowodniono konkretne powody, dla których poprzedni związek został uznany za nieważny. Zalicza się do nich choćby impotencję czy psychiczną niezdolność do wypełniania istotnych obowiązków małżeńskich. W takich okolicznościach przed wstąpieniem osoby, wobec której zastosowano klauzulę, w nowy związek konieczne jest sprawdzenie, czy powody skutkujące unieważnieniem poprzedniego związku wciąż występują. Wówczas dla uzyskania pozwolenia na kolejny ślub kościelny niezbędna może się okazać zgoda ordynariusza miejsca, czyli biskupa diecezjalnego bądź innego biskupa czy kapłana, który sprawuje władzę w imieniu biskupa.

Śmierć byłego małżonka a nowy związek małżeński

W świetle prawa kościelnego osoby, które zakończyły związek małżeński na drodze rozwodu cywilnego, nie są uznawane za ludzi stanu wolnego. Wciąż pozostają w małżeństwie sakramentalnym. Jeśli zatem nie uzyskają unieważnienia poprzedniego związku, nie mogą zawrzeć nowego.

Momentem, gdy zyskują oni szansę na nowe małżeństwo, jest śmierć współmałżonka. Dopiero w chwili zgonu małżonka, uzyskują status wdowy lub wdowca, a co za tym idzie, zgodnie z prawem kościelnym, mogą wstąpić ponownie w związek sakramentalny, oczywiście jeśli w przypadku drugiej strony nie występują ku tempu przeszkody. Aby starać się o nowy ślub kościelny, muszą dołączyć do dokumentacji akt zgonu małżonka lub małżonku, uzyskany po dopełnieniu formalności związanych z potwierdzeniem śmierci i organizacją pochówku, w czym pomagają często specjaliści, jak: DomPogrzebowyLomianki.pl.

Kolejne związki małżeńskie w Kościele katolickim – podsumowanie

Choć obwarowane rozmaitymi ograniczeniami, ponowne zawarcie związku sakramentalnego w Kościele katolickim jest możliwe. Warto jednak zdawać sobie sprawę z przepisów i dostępnych opcji – by móc spokojnie układać sobie dalsze życie na nowo.

Zostaw ocenę