Gdzie szukać pomocy w sprawach rozwodowych i alimentacyjnych?

Sprawy rozwodowe oraz alimentacyjne są często niezwykle złożone i emocjonalne. Kiedy w grę wchodzi rozpad małżeństwa, warto zwrócić się o poradę do doświadczonej i posiadającej wiedzę w tym temacie osoby, która doradzi kolejne kroki prawne na każdym etapie sprawy.

Sprawy rozwodowe i alimenty – do kogo zwrócić się o poradę?

Pomoc prawna przy rozwodzie, kiedy konieczne jest również uwzględnienie alimentów i kwestii opiekuńczych, powinna odbyć się u adwokata specjalizującego się w obrębie prawa rodzinnego i opiekuńczego. Podpowie on, jak wygląda cały proces rozwodu, jak napisać i złożyć pozew rozwodowy. Pamiętajmy, że pomoc prawna i konsultacja z konkretnym adwokatem, nie jest jednoznaczna z jego reprezentowaniem nas w sądzie, przygotowaniem jakichkolwiek dokumentów rozwodowych, itp. Pomocy prawnej możemy zasięgnąć u kilku osób i nie zobowiązuje nas to do podjęcia z nimi dalszej współpracy.

Porada prawna – ile kosztuje?

Porada prawna u adwokata w sprawie rozwodu, czy alimentów, zwykle rysuje się w granicach 150-300 zł. Niektóre kancelarie prawne chwalą się darmową, pierwszą konsultacją. Na stronie obywatel.gov.pl zamieszczono informacje dotyczące darmowej porady prawnej w wielu płaszczyznach, miedzy innymi prawa rodzinnego. Darmowa pomoc prawna dotyczy także zwolnienia z kosztów sądowych i gwarantuje przyznanie pełnomocnika z urzędu. Jest to jednak obłożone pewnymi kryteriami i wymaganiami. O darmową pomoc prawną można pytać w swoim urzędzie miasta, urzędzie gminy, czy starostwie powiatowym.

Jak wygląda porada prawna w sprawie rozwodu i alimentów?

Porada prawna to nic innego, jak rozmowa, podczas której przedstawiamy adwokatowi naszą sytuację. Możemy zapytać go o radę, koszty, przebieg rozwodu i możliwości. W zależności, czy zależy nam na rozwodzie bez orzekania o winie lub z orzeczeniem winy współmałżonka, podpowie jakie dowody, dokumenty i inne materiały należy przygotować. Warto wypytać także o inne możliwości interwencji w przypadku rozpadu, czy kryzysu w małżeństwie, między innymi o mediację, separację itp. To też moment na zadawanie pytań w związku z podziałem opieki nad dziećmi, czy przyznaniu alimentów na dziecko lub byłego małżonka.

Podsumowując, wybierając się po pomoc prawną nie jesteśmy zobowiązani do nawiązywania dalszej współpracy z adwokatem, do którego przyszliśmy na konsultację. Pamiętajmy, że rozwód jest ostatecznością, możemy zdecydować się wcześniej na mediację, czy separację, które nie rozwiązują w sposób trwały naszego związku małżeńskiego.  

Sprawdź: https://kancelariaea.pl/

Zostaw ocenę