Czy rozwód kościelny może uchronić przed długami małżonka?

Twój partner życiowy boryka się z długami? Zastanawiasz się, czy rozwód kościelny może być słusznym posunięciem w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej jednego z małżonków? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, co należy zrobić, aby uchronić majątek przed długami partnera.

Czy rozwód kościelny może uchronić przed długami małżonka?

Rozwód kościelny, znany także jako unieważnienie małżeństwa, w świetle prawa kanonicznego koncentruje się na uznaniu, że zawarty związek małżeński nigdy nie był ważny z punktu widzenia Kościoła. Do najczęstszych przyczyn unieważnienia należą m.in. brak pełnej świadomości decyzji o zawarciu małżeństwa, istnienie przeszkód prawnych w chwili jego zawierania czy też ukrywanie istotnych informacji przed drugą stroną, takich jak np. zadłużenie. Proces unieważnienia związku małżeńskiego zwykle jest skomplikowany i wymaga przedstawienia mocnych dowodów na poparcie wniosku, dlatego upadłość konsumencką małżonka przeanalizuj z upadlosckonsumencka.expert, aby dowiedzieć się, jakie istnieją możliwości. Warto jednak zauważyć, że decyzja dotycząca rozwodu kościelnego nie ma z reguły wpływu na zobowiązania finansowe pomiędzy partnerami, które są ustalane przez prawo świeckie.

Rozwód kościelny a rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa to pojęcie należące do sfery prawa cywilnego i dotyczy regulacji majątkowych między małżonkami. Zawarcie umowy zwanej intercyzą wydaje się jednym z najbardziej skutecznych sposobów ochrony majątku osobistego przed ewentualnymi długami drugiego małżonka. Powinna być ona zawarta w formie aktu notarialnego. Warto pamiętać, że intercyza podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jednak w praktyce po jej zawarciu i podpisaniu długi zaciągnięte przez jednego z małżonków nie obciążają majątku drugiego partnera. To rozwiązanie pozwala na wyraźne oddzielenie finansów obu stron i zabezpieczenie majątku osobistego przed potencjalnym zajęciem w przypadku ​zadłużenia czy też ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

W jaki sposób można uchronić majątek przed długami małżonka?

Oprócz intercyzy istnieją inne sposoby na zabezpieczenie majątku przed długami małżonka. Polskie prawo przewiduje różne ustroje majątkowe małżeńskie, które mogą wpływać na rozliczenia finansowe między partnerami. Wspólność majątkowa, która powstaje automatycznie w momencie sformalizowania związku, oznacza, że wszystkie dobra nabyte w trakcie jego trwania należą do obu małżonków. W takiej sytuacji długi jednego z małżonków mogą teoretycznie obciążać wspólny majątek. Dla uniknięcia takiej sytuacji partnerzy mogą zdecydować się na ustrój rozdzielności majątkowej, który jasno oddziela ich finanse. W szczególnych sytuacjach, np. gdy jeden z małżonków popada w duże długi, sąd może orzec rozdzielność majątkową z datą wsteczną, co może dodatkowo chronić majątek drugiego małżonka przed roszczeniami wierzycieli.

Warto pamiętać, że w przypadku rozwodu kościelnego sprawy związane z majątkiem partnerów nie podlegają regulacji. Takie kwestie leżą w zakresie prawa cywilnego, dlatego naszym zdaniem dobrym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z pomocy kancelarii upadłościowej. Pamiętaj, aby podzielić się tym artykułem z osobami, które zastanawiają się, jak uchronić swój majątek w przypadku długów małżonka.

 

Zostaw ocenę