Wykład Jego Ekscelencji Bp. Artura Mizińskiego
Zostaw ocenę

„Adwokat kościelny w procesie o orzeczenie nieważności małżeństwa – pomiędzy obroną interesów mocodawcy a obowiązkiem poszukiwania prawdy obiektywnej”

W połowie stycznie tego roku odbył się bardzo ciekawy wykład na temat zadań adwokata kościelnego w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Został zorganizowany przez koło naukowe Regula Iuris. Wystąpił tam Biskup dr hab. Artur Miziński, który m.in. swoją pracę habilitacyjną poświęcił tematyce adwokata kościelnego (Status prawny adwokata w Kościele łacińskim).  Prelekcja została zorganizowana pod tytułem „Adwokat kościelny w procesie o orzeczenie nieważności małżeństwa – pomiędzy obroną interesów mocodawcy a obowiązkiem poszukiwania prawdy obiektywnej”. Wykład otworzył Dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego ks. prof. Henryk Stawniak.

 

Dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego ks. prof. Henryk Stawniak

 

Wystąpienie Jego Ekscelencji można podsumować następująco. Pierwszym zadaniem adwokata jest obrona interesów strony procesowej, którą reprezentuje. Jednak w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa nie mniej ważnym zadaniem adwokata jest aktywna współpraca z innymi uczestnikami procesu (sędzią). Biskup stawia tezę, że  adwokat jawi się w tym wyjątkowym procesie jako cooperator veritatis. Jest to więc zupełnie inna rola, niż na przykład adwokata lub radcy prawnego w postępowaniach cywilnych.

 

Dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego ks. prof. Henryk Stawniak

Po zakończeniu prelekcji rozpoczęła się ciekawa dyskusja w której rozmawialiśmy m.in. o tym czy Korpus Adwokatów Kościelnych ma szanse na zatwierdzenie przez KEP, a także o rodzajach współpracy na linii Sąd – Adwokat kościelny – wierny. Na zakończenie nastąpiło wręczenie drobnych upominków Jego Ekscelencji. Gość odwdzięczył się tym samym przekazując kilkanaście egzemplarzy książki dot. statusu prawnego adwokata w Kościele Katolickim.

 

Dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego ks. prof. Henryk Stawniak

Całe spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i rozmowami pokonferencyjnymi w kuluarach.

 

Spotkanie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Brak ocen dotąd. Bądź pierwszy(-a) i podziel się swoją recenzją!
Loading...