Ślub w poście lub w Wielkim Poście – czy to możliwe?

Wiele osób pyta, czy jest możliwy ślub w poście.

Dziś postaramy się przybliżyć ten temat omawiając różne zagadnienia związane z zawarciem małżeństwa.

 

Coraz więcej Katolików decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w piątek. Wynika to przede wszystkim z mniejszych kosztów, które trzeba ponieść za wynajęcie sali weselnej. Ale nie tylko.  Także z większej dostępności terminów, gdy nupturientom zależy na czasie. Coraz częściej jednak spotykam się z pytaniami, czy jest możliwe zawarcie związku małżeńskiego w okresie Wielkiego Postu? W artykule poniżej znajdziecie Państwo odpowiedź na to pytanie.

 

Jako wierni Kościoła Katolickiego jesteśmy zobowiązani czynić pokutę i w wybrane dni zachować post oraz wstrzemięźliwość. Reguluje je Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r., a konkretnie kanon 1250: ,,W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu”. Zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są wszyscy wierni od ukończenia 14 roku życia.

Ciężko jest więc wyobrazić sobie Ślub w poście.

 

Dyspensa od spożywania pokarmów mięsnych

Aby nasi goście mogli spożywać pokarmy mięsne z racji przyjęcia weselnego w piątek, a także w czwartek (z racji wesela kończącego się zazwyczaj po północy, tj. już w piątek) niezbędne będzie uzyskanie odpowiedniej dyspensy na spożywanie pokarmów mięsnych, w miejscu organizowania przyjęcia weselnego. Jeżeli zabawa przewidziana jest na terenie innej parafii niż ta, w której zawierany będzie sakramentalny związek, wówczas proboszcz miejsca ślubu, w imieniu nupturientów prosi proboszcza miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie, o dyspensę od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Zazwyczaj na koniec ceremonii zawarcia małżeństwa kapłan informuje gości weselnych o udzieleniu dyspensy podając powód jej udzielenia, a także naznaczając czyn pobożny, jaki należy wykonać np. modlitwa bądź pokuta w inny dzień tygodnia.

 

Czy można zawrzeć związek małżeński w okresie Wielkiego Postu?

Przejdźmy więc do pytania czy Ślub w poście jest więc możliwy, czy nie? W Kodeksie Prawa Kanonicznego nie znajdziemy informacji na temat ograniczeń co do czasu zawierania związku małżeńskiego. Dlatego też można odprawić ceremonię podczas Wielkiego Postu (poza Wielkim Piątkiem oraz Wielką Sobotą, gdy zakazane jest sprawowanie sakramentu małżeństwa). Zastanawiająca może być kwestia urządzenia zabawy weselnej bowiem wierni Kościoła Katolickiego powinni stosować się do IV przykazanie ,,Zachowywać nakazane posty
i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymać się od udziału w zabawach”.

 

W sytuacjach wyjątkowych możliwe jest udzielenie dyspensy na zabawy zbiorowe w czasie Wielkiego Postu. Z prośbą o taką dyspensę należy wystąpić do ordynariusza miejsca. Proboszcz nie może udzielić dyspensy od zabaw w tym okresie liturgicznym.

 

Zapraszamy do innych naszych wpisów na blogu:

Ile trwa proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa ?

„Rozwód kościelny” i Apelacja?

Proces skrócony o stwierdzenie nieważności małżeństwa – kiedy?

Zostaw ocenę