Masturbacja – przyczyna nieważności małżeństwa?
Zostaw ocenę

PYTANIE:

Mój mąż jest uzależniony od masturbacji. Czy mam szanse na stwierdzenie nieważności małżeństwa?

 

Pojęcie masturbacji w kontekście nieważności małżeństwa

Masturbacja to pobudzanie własnych narządów płciowych w celu wywołania u siebie pobudzenia seksualnego. Może, lecz nie musi ona prowadzić do osiągnięcia orgazmu. Termin ten obejmuje stymulację za pomocą dłoni, przedmiotów codziennego użytku. Czasem także za pomocą akcesoriów, takich jak wibratory czy sztuczne pochwy.

 

Objawy uzależnienia od masturbacji

Kompulsywna, częsta masturbacja (kilka razy dziennie lub więcej) może być jednym z objawów erotomanii lub uzależnienia seksualnego. Sytuacją patologiczną, jak w przypadku wszystkich zachowań w seksuologii, jest taka, w której zablokowana jest możliwość realizacji seksualności w naturalny sposób, bądź gdy dochodzi do dysproporcji pomiędzy seksualnością a osobowością jednostki (np. sytuacja uzależnienia od masturbacji).

 

W niektórych przypadkach masturbacja może zostać zakwalifikowana jako objaw chorobowy. Przykładowo wśród starszych pacjentów, którzy nie są świadomi dotykania swoich narządów płciowych, bywa jednym z możliwych objawów tzw. syndromu obcej ręki.

 

Uzależnienie od masturbacji a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Uzależnienie od masturbacji może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności małżeństwa w oparciu o kan. 1095 n.3, czyli niezdolność z przyczyn natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich.

 

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 nadmierne onanizowanie jest zaburzeniem (F98.8). Sklasyfikowano je jako „inne specyficzne zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym”.

 

Uzyskanie „rozwodu kościelnego” możliwe jest m.in. dopiero wówczas, gdy zostanie zebrany materiał dowodowy, na który składają się:

  • zeznania stron, czyli np. oświadczenie Pani, iż mąż był uzależniony od masturbacji i potwierdzenie tego faktu przez Pani męża,
  • zeznania świadków, czyli osób, które wskażą na fakt uzależnienia pozwanego,
  • dokumenty, np. odpis historii choroby sporządzony przez szpital, w którym Pani mąż przebywał na leczeniu,
  • opinia biegłego psychologa, sporządzona czy to na podstawie akt sprawy, czy to na podstawie bezpośredniego badania Pani męża. Służy to lepszemu rozpoznaniu jego stanu psychicznego.

 

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z artykułem Niezdolność psychiczna w stwierdzeniu nieważności małżeństwa, który nieco szerzej mówi o problemach z wypełnianiem istotnych obowiązków małżeńskich.

 

Jeszcze więcej na temat INNYCH PRZYCZYN NIEWAŻNOŚCI MAŁŻEŃSTWA możecie Państwo dowiedzieć się z naszej rozmowy przeprowadzonej z portalem Mówię O Ślubie.pl – poradnik ślubny.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Brak ocen dotąd. Bądź pierwszy(-a) i podziel się swoją recenzją!
Loading...