Jak wziąć rozwód kościelny, gdzie szukać pomocy?

Rozwody kościelne wzbudzają obecnie bardzo dużo kontrowersji i sprzecznych opinii. Gdzie szukać pomocy przy unieważnieniu małżeństwa? Jak przygotować się do rozwodu kościelnego? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Gdzie szukać pomocy przy rozwodzie kościelnym?

Osoby planujące rozpocząć proces unieważnienia małżeństwa powinny skontaktować się z prawnikiem, który zna specyfikę prawa kanonicznego i procedury obowiązujące w sądach kościelnych. Wsparcie przy rozwodach oferuje kancelaria adwokacka z Wrocławia (adwokatslabosz.eu), która może pomóc przeprowadzić byłych partnerów przez całą procedurę. Rola prawnika w tego typu sprawach polega na przygotowaniu skargi powodowej, gromadzeniu dowodów i reprezentacji klienta podczas procesu. Pomoc można uzyskać także w kurii diecezjalnej, gdzie dostępne są wzory dokumentów, a pracownicy udzielają informacji dotyczących procedur. Przy rozwodzie kościelnym warto również skorzystać z poradni rodzinnej, która oferuje wsparcie psychologiczne i prawne.

Jakie mogą być przyczyny unieważnienia małżeństwa kościelnego?

Do unieważnienia małżeństwa kościelnego, często nazywanego również rozwodem kościelnym może dojść tylko w określonych przypadkach. Do najczęstszych przyczyn zalicza się wady zgody małżeńskiej, brak formy kanonicznej, przeszkody zrywające i niezdolność konsensualną. Wady zgody małżeńskiej mogą obejmować m.in. zatajenie poważnych informacji o sobie przed ślubem, np. problemów psychicznych lub niechęci do posiadania dzieci. Brak formy kanonicznej odnosi się do błędów w procesie zawierania małżeństwa, np. nieodpowiednich świadków. Natomiast przeszkody zrywające to m.in. zbyt młody wiek, impotencja czy też różnice religijne. Podstawą do rozwodu kościelnego może być również niezdolność konsensualna obejmująca zaburzenia psychiczne i posiadanie uzależnień.

Jak wygląda proces unieważnienia małżeństwa kościelnego?

Proces stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego wymaga sporządzenia skargi powodowej, która jest następnie przekazywana do sądu diecezjalnego decydującego o jej przyjęciu lub odrzuceniu. Kolejny etap to zbieranie dowodów stanowiących podstawę do orzeczenia rozwodu kościelnego. W procesie przesłuchiwane są strony, świadkowie i biegli, a następnie sąd biskupi wydaje decyzję. Czasami procedura unieważnienia małżeństwa może zostać przedłużona, np. w przypadku konieczności dostarczenia dodatkowych dowodów lub niestawienia się świadków. W szczególnych sytuacjach istnieje też opcja skorzystania z procesu skróconego, który zwykle trwa około 45 dni​.

Rozwód kościelny to specyficzna procedura, która nieco różni się od tradycyjnej procedury odbywającej się w sądzie. Warto także pamiętać, że do uzyskania unieważnienia małżeństwa bardzo często muszą istnieć poważne przesłanki. Dobrym rozwiązaniem w naszym odczuciu wydaje się skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej w tym zakresie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Podziel się nim z innymi osobami, które potrzebują wsparcia przy rozwodzie kościelnym.

Zostaw ocenę