Erotomania a zdolność do zawarcia związku małżeńskiego
Zostaw ocenę

Erotomania a stwierdzenie nieważności małżeństwa

Erotomania (uzależnienie od seksu) to nadmierna popędliwość seksualna, która przybiera czasami postać zupełnego braku opanowania aktywności seksualnej. Prowadzi do podejmowania współżycia z wieloma partnerami przygodnie spotkanymi. Często bez żadnego uczucia i wyłącznie pod wpływem impulsu. Ma ona zdecydowanie bardziej charakter fizjologiczny niż psychiczny.
W odniesieniu do kobiet nazywa się ją nimfomanią, a u mężczyzn satyryzmem. Często jest też omawiana w kontekście zdrady i stwierdzenia nieważności małżeństwa.

 

Źródło erotomani

Oprócz czynników somatycznych takich jak uszkodzenia mózgu erotomania może mieć inne źródła. Może być uwarunkowana środowiskowo lub być wywołana urazami psychicznymi. Przyczyną wzmożonej potrzeby seksualnej może być lęk, poczucie odrzucenia czy ,,neurotyczna potrzeba miłości”. Zdarza się, że erotomani towarzyszy zboczone zachowanie seksualne. Mężczyzna z objawami satyryzmu przejawia skłonność do poniżania żony. Tego zjawiska nie zaobserwuje się w przypadku nimfomanki. W takim małżeństwie, mąż jest na uboczu, jak obcy niedostrzeżony człowiek.

 

Zdolność do zawarcia małżeństwa a erotomania

Erotomania zakłóca przede wszystkim harmonię współżycia. Osoba dotknięta taką anomalią może sobie zdawać sprawę z natury małżeństwa i wynikających z niego obowiązków, jednak
z uwagi na to, że nie może zapanować nad swoim instynktem nie jest w stanie dochować wierności, która jest istotnym obowiązkiem małżeńskim. Niezdolność dochowania wierności małżeńskiej uniemożliwia także zawiązanie prawdziwej wspólnoty życia oraz należytej realizacji obowiązku wychowania potomstwa. Ponadto osoba z takimi zaburzeniami psychoseksualnymi nie jest w stanie podjąć obowiązku sakramentu, a więc nierozerwalność małżeństwa schodzi na dalszy plan.

 

Erotomania w procesach o nieważność małżeństwa kościelnego

Aby było możliwe stwierdzenie nieważności małżeństwa satyryzm i nimfomania muszą być poważne, a ponadto występować przed zawarciem małżeństwa. Muszą przybierać formę patologicznej skłonności, która uniemożliwi zawiązanie wspólnoty całego życia.

Po więcej informacji na temat stwierdzenia nieważności małżeństwa w przypadku erotmanii zapraszamy do kontaktu z adwokatami kościelnymi z naszej kancelarii, którzy udzielą fachowej porady prawnej.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Brak ocen dotąd. Bądź pierwszy(-a) i podziel się swoją recenzją!
Loading...