Czy rozwód bez orzekania o winie to najlepszy sposób na zakończenie małżeństwa?
Zostaw ocenę

Czym jest rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie w polskim systemie prawnym oznacza rozwiązanie małżeństwa bez udowodnienia po czyjej stronie leży wina za konieczność zakończenia relacji. Wówczas sąd ustala jedynie czy rzeczywiście doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Sąd wydaje wyrok w przypadku zgodnego wniosku obu stron w przedmiocie rozwodu. Jeżeli będzie brakować wspólnego stanowiska, to sąd może wskazać, iż jeden z małżonków nie ponosi odpowiedzialność za trwały rozkład pożycia.

Kiedy w Twoim życiu doszło do rozpadu małżeństwa, możesz zastanawiać się nad najlepszym sposobem jego rozwiązania. Czy będzie to rozwód bez orzekania o winie, a może z orzeczeniem o winie? Czy warto wybrać postępowanie sądowe, czy pozasądowe? Na wszelkie te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Kiedy warto wziąć rozwód bez orzekania o winie? Wady i zalety

Kiedy nie zależy Ci na udowodnieniu winy przy rozwodzie, warto zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie. Jest to jeden z najszybszych sposobów na uzyskanie rozwiązania małżeństwa. Może skończyć się już na dwóch rozprawach sądowych, a całe postępowanie sądowe może trwać nawet do roku.

Poza zyskaniem cennego czasu rozwód bez orzeczenia o winie może kosztować Cię znacznie mniej i zwiększyć komfort trudnej sytuacji. Nie będzie konieczności powoływania świadków ani dowodów, ujawniających intymne momenty ze wspólnego życia małżonków. Rozwód bez orzeczenia o winie generuje znacznie mniej sytuacji stresowych zarówno dla Ciebie, dzieci, jak i Twoich bliskich.

Zaletą tego rozwiązania jest także uniknięcie ryzyka uznania za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego przez sąd. Pamiętaj, że nawet jeśli wniesiesz pozew, w którym wskazujesz, że to druga strona jest winna rozłamu małżeństwa, to sąd nie jest związany powołanymi przez Ciebie przesłankami. Sąd zdecyduje o kształcie wyroku dopiero po przesłuchaniu świadków i przeprowadzeniu postępowania dowodowego. Wówczas może postanowić, że sam jesteś winny jego rozkładu lub winę za rozpad małżeństwa ponoszą obie strony.

Ostatnią zaletą jest fakt, iż przy rozwodzie bez orzeczenia o winie istnieje dużo większa szansa na rozstanie się z byłym partnerem w porozumieniu i utrzymanie dobrych relacji między małżonkami. Ten aspekt jest szczególnie ważny, kiedy macie małoletnie dziecko, a dalsza współpraca przy sprawowaniu nad nim opieki będzie trwała przez wiele kolejnych lat.

Negatywną przesłanką rozwodu bez orzekania o winie są ograniczenia w kwestii zasądzenia alimentów na rzecz małżonka oraz brak uznania winy drugiej strony, która jest wyłącznie za nią odpowiedzialna. Tym samym warto zadać sobie pytanie, czy te aspekty są dla Ciebie znaczące przy orzekaniu o rozpadzie małżeństwa?

Alimenty a rozwód bez orzekania o winie

Decyzja o rozwodzie bez orzekania o winie ma bezpośredni wpływ na kształtowanie się praw do alimentów. Wówczas warto wiedzieć, że małżonek może żądać od drugiej strony alimentów jedynie, kiedy udowodni, że na skutek rozwodu popadnie w niedostatek. Wówczas konieczne będzie udowodnienie, że osiągane przez stronę dochody nie wystarczają na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych.

Alimenty na małżonka w przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie będą również ograniczone czasowo. Przysługują na 5 lat od momentu uprawomocnienia wyroku rozwodowego. Oczywiście polskie prawo przewiduje wyjątek od tej reguły w określonych okolicznościach.

Warto jednak pamiętać, że obowiązek alimentacyjny na dzieci nie ulega zmianie, a rozwód bez orzeczenia o winie nie ma żadnego wpływu na decyzję sądu w tej kwestii.

Podział majątku a rozwód bez orzekania o winie

Majątek wspólny małżonków, który powstał na skutek zawarcia związku małżeńskiego, należy podzielić w przypadku rozwodu. Co do zasady majątek przysługuje stronom w częściach równych. Istnieją jednak przepisy, które stanowią wyjątek od tej zasady. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy wiąże Was majątkowa umowa małżeńska, powszechnie znana jako intercyza.

W zależności od okoliczności możecie złożyć wniosek w sprawie podziału majątku podczas sprawy rozwodowej lub po wydaniu wyroku. Możliwe to będzie jednak tylko wtedy, gdy postępowanie nie przedłuży się w znacznym stopniu na skutek orzeczenia o podziale majątku.

Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie może trwać znacznie krócej od innych form rozwiązania małżeństwa. Głównie ze względu na fakt zgodnego wniosku obu stron, co do rozwodu. Wówczas można uniknąć konieczności przesłuchania świadków, czy powołania coraz to nowszych dowodów na niekorzyść współmałżonka. Rozwód można uzyskać już w ciągu roku od złożenia pozwu w sądzie.

Musisz wiedzieć, że czasu na złożenie odpowiedzi przez drugą stronę, czy wyznaczenia rozprawy rozwodowej nie da się skrócić i nie jest ona zależna od Twoich działań. Sąd potrzebuje odpowiedniej ilości czasu na rozpatrzenie Twojego wniosku oraz ustalenie, czy nastąpił trwały rozkład pożycia małżeńskiego.

Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie?

Do kosztów obligatoryjnych, które musisz uiścić, należy opłata sądowa od pozwu w wysokości 600 zł. Kolejne koszty zależą od stopnia złożoności sprawy, Waszej sytuacji majątkowej, czy posiadacie małoletnie dzieci oraz wysokości przyznanych alimentów.

Podsumowując, warto zgłosić się do specjalisty, który rozpatrzy indywidualne okoliczności Twojej sprawy i doradzi Ci najlepsze rozwiązanie, tak abyś uzyskał rozwód najmniejszym nakładem czasowym, pieniężnym. Oszczędzi Ci to także stresowych sytuacji.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Brak ocen dotąd. Bądź pierwszy(-a) i podziel się swoją recenzją!
Loading...