Brak rozeznania oceniającego
Zostaw ocenę

Brak rozeznawania oceniającego – co to właściwie jest?

Teraz zajmiemy się pojęciem braku rozeznania oceniającego.  Kiedy istnieje możliwość stwierdzenia nieważności małżeństwa właśnie z tego tytułu?

 

W kanonie 1095 n. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego czytamy: ,,Niezdolni do zawarcia małżeństwa są Ci, którzy mają poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich wzajemnie przekazywanych i przyjmowanych”.

 

 Jak zatem tłumaczy adwokat kościelny brak rozeznania oceniającego?

Będziemy tu mieli do czynienia z osobą, która używa rozumu w sposób wystarczający i posiada odpowiedni poziom zdolności poznawczych co do samego małżeństwa, ale nie ma rozeznania co do jego wartości oraz istotnych praw i obowiązków wzajemnie przyjmowanych
i przekazywanych. Dlatego też przy rozeznaniu oceniającym mówimy o trzech konstytutywnych elementach:

  1. Poznanie intelektualne przedmiotu konsensusu małżeńskiego ( istotne prawa
    i obowiązki małżeńskie), zakładające wystarczające używanie rozumu oraz minimum wiedzy o małżeństwie;
  2. Ocenę krytyczną czyli właściwy sąd – w procesie decyzyjnym – o zawieraniu małżeństwa;
  3. Wolność wewnętrzną umożliwiającą dokonanie swobodnego wyboru.

 

Najważniejszym elementem jest ten drugi. W procesie stwierdzenia nieważności małżeństwa będzie należało ocenić, czy dana osoba pomimo znajomości obowiązków małżeńskich potrafi je odnieść do własnej osoby, swoich poglądów, postaw preferencji oraz pragnień. Nupturient musi mieć na uwadze nie tylko swoją osobę, ale również współmałżonka. A co za tym idzie, zdawać sobie sprawę z niedogodności i konfliktów, które występują w małżeństwie, potrzebie dochodzenia do kompromisów. Ważna będzie ocena tej rzeczywistości nie tylko do momentu zawierania małżeństwa, ale także do przyszłego życia małżeńskiego.

 

Gdzie leży przyczyna – brak rozeznania oceniającego?

Co zatem może być przyczyną braku rozeznania oceniającego? Choroby psychiczne, ale także nerwice czy patologie osobowości takie jak psychopatia. To w procesie oceni biegły psychiatra.

 

W sytuacji, gdy zastanawiacie się Państwo nad rozpoczęciem procesu potocznie nazywanego ,,rozwodem kościelnym” zachęcamy do wstępnej konsultacji z adwokatami kościelnymi  z naszej kancelarii. Porada na podstawie Formularza wstępnego jest zawsze bezpłatna dla Państwa.

Inne wpisy na blogu na ten temat:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Brak ocen dotąd. Bądź pierwszy(-a) i podziel się swoją recenzją!
Loading...