Adwokat a radca prawny: zakres działania, koszt usługi
Zostaw ocenę

W naszym życiu zdarzają się różne sytuacje, w których potrzebna jest fachowa pomoc.

Rozwód, spadek, podział majątku, uzyskanie odpowiedniej kwoty ubezpieczenia czy kolizja drogowa. Radca prawny czy adwokat, z czyich usług lepiej skorzystać w takiej sytuacji? Gdzie udać się, aby uzyskać konkretną pomoc i na jakie stawki musimy się przygotować? Przyjrzyjmy się tematowi bliżej.

 

Wynagrodzenie adwokatów i radców prawnych

Adwokat i radca prawny to różne zawody. Każdy ze specjalistów pomaga klientom w nieco innych sprawach. Któremu z nich trzeba zapłacić więcej? Cena za zwykłą poradę prawną waha się w granicach 70-200 zł i zależna jest zazwyczaj od zawiłości sprawy i ilości dokumentów, z jaką musi zapoznać się mecenas. Napisanie przez niego pisma procesowego lub sporządzenie umowy to koszt w granicach 100-200 zł. Aby mieć większe rozeznanie, warto odwiedzić stronę internetową : https://www.gowork.pl/forum/wynagrodzenia-pracownikow/ile-zarabia-radca-prawny z aktualnymi stawkami tego specjalisty. Najdroższe jest reprezentowania klienta w sądzie (jednorazowa usługa to 300-1000 zł), ale dokładna wysokość honorarium za poszczególne usługi zależy od dziedziny prawa, trudności sprawy oraz wypracowanej marki i prestiżu radcy prawnego lub adwokata.

 

Co wspólnego mają oba zawody?

Na początku należy zaznaczyć, że adwokat i radca prawny to profesjonaliści prawni specjalizujący się zazwyczaj w wąskich dziedzinach prawa. Obydwóch słusznie nazwiemy prawnikami i będziemy się do nich zwracać Panie Mecenasie czy Pani Mecenas. Aby zostać  zarówno adwokatem jak i radcą prawnym, należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie oraz zdobyć praktykę, tzw. aplikacje, zakończoną pozytywnie zdanym egzaminem.

 

Adwokat i radca prawny świadczą pomoc prawną, udzielają porad, konsultacji, sporządzają stosowne pisma procesowe, akty prawne. Reprezentują swoich klientów w sprawach sądowych oraz przed organami administracji państwowej jako obrońcy czy też pełnomocnicy. Obowiązkiem jest dotrzymanie tajemnicy zawodowej co jest dla nas gwarancją poufności. Każdy adwokat i radca posiadają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w razie udzielenia nietrafionych porad czy konsultacji, co stanowi dla nas dodatkową ochronę.

 

Adwokat i radca prawny: różnice

Zawód adwokata i radcy prawnego regulują osobne przepisy prawne. Radca prawny wykonuje swoje obowiązki na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych a także na podstawie norm deontologicznych zawartych głównie w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego.

 

Adwokat natomiast działa w oparciu o ustawę z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze oraz Kodeks Etyki Adwokackiej.

 

Dawniej, różnice pomiędzy radcą prawnym a adwokatem były dość znaczące. Radcą prawnym można było być już po ukończeniu pięcioletnich  jednolitych studiów prawniczych. Teraz jednak śmiało można powiedzieć, że różnice są niewielkie i zarówno od adwokata, jak i radcy prawnego uzyskamy konkretną pomoc i poradę prawną. Każdy z nich obecnie musi ukończyć aplikację i zdać jeden z najtrudniejszych egzaminów swojego życia, aby móc wykonywać zawód.

 

Od 1 lipca 2015 roku zarówno radca prawny jak i adwokat mają uprawnienia do występowania w roli obrońcy w procesie karnym w sprawach karnych i karnoskarbowych. Tutaj pojawia się pewna znaczna różnica, ponieważ tą rolę może odgrywać każdy adwokat, a radca prawny jedynie wtedy, kiedy nie pozostaje w stosunku pracy. Różnicą pomiędzy zawodami jest fakt, że radcę prawnego można zatrudnić na umowę o pracę.

 

Kogo wybrać: adwokata czy radcę prawnego?

Wybór adwokata lub radcy prawnego do reprezentowania naszego interesu prawnego zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeżeli specyfika sprawy wymaga konkretnie wsparcia przedstawiciela jednego z tych zawodów, wybór jest oczywisty. Jeśli natomiast porada może być udzielona przez każdego z nich, klient może skorzystać z usług poleconego, tańszego lub bardziej odpowiadającemu mu lokalizacją biura prawnika.

 

Podczas wyboru konkretnego adwokata czy radcy prawnego warto natomiast zwrócić uwagę na ich specjalizacje. Prawo i jego dziedziny to ogromna ilość zagadnień. Dlatego zazwyczaj radcowie i adwokaci specjalizują się w jednej, dwóch dziedzinach i jej konkretnych zagadnieniach. Udając się do profesjonalisty w wąskim zakresie prawnym, dopasowanym do naszych interesów, gwarantujemy dla siebie  trafną, konkretną i rzetelną poradę i pomoc prawną. Warto korzystać z usług profesjonalistów, aby uzyskać należne nam prawa i uniknąć bezpodstawnych konsekwencji.

 

Zobacz więcej na: https://kancelaria-kanoniczna.com/podzial-majatku-po-rozwodzie-co-warto-wiedziec/

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Brak ocen dotąd. Bądź pierwszy(-a) i podziel się swoją recenzją!
Loading...